Okulumuzdan Görüntüler

 

Posta Adresi  :        Hasan Tahsin Cad. 165. Sok.                                    No.: 5     Ulubey  Mah.

                               Altındağ-06630 ANKARA

Telefon        :          0312 - 348 28 71

Faks            :           0312 - 351 87 60

Ulaşım        :            a )  Ulus Anafartalar Çarşı                                         önünden "Siteler - Yeni                                         Yol" özel halk otobüs.

                                 b )  Ulus Bentderesi'nden

                                      "Siteler - Yeni Yol"

                                        dolmuşlarıyla

    şehir merkezine ortalama 15 - 20 dak.

 

 

 

    Okul  Çevresinin  Tarihçesi :

       1955 yılına kadar Solfasol Köyü'nün arazisi olan çevre, Ankara'nın Soğukkuyu semtinde bulunan kereste ardiyelerinin şehir imar planına uygun olarak şimdi bulunduğu yere 1958 yılında taşınması ile kurulmuştur.

        Türkiye'nin hatta ortadoğunun  en  geniş mobilya sitesinin   ( Siteler )  kurulmasıyla çevrenin değer kazanacağını düşünen fırsatçı arsa sahipleri, Solfasol Köyü'ne ait olan tarlaları almışlar, zamanla değer kazanan  bu arsaları ise hisse tapusu ile parça parça halka satmışlardır. Yeni arsa sahipleri ise burada hızla gecekondulaşmaya yönelmişlerdir. 

        Ulubey Mahallesi'nin ismi,  mahalle  ortasında bulunan Ulubey Cami ile Uluğbey İlköğretim Okulu'nun arsalarını bağışlayan Kibar Ulu adlı hayırseverin soyadından gelmek, fakat okulumuz ismi zamanla değişikliğe uğrayarak Uluğbey halini almıştır. 

 

            Okul  Çevresinin  Konumu :

           Ulubey Mahallesi, Ankara ili Altındağ ilçesi içerisinde bulunan Türkiye'nin hatta ortadoğunun en geniş mobilya sitesi olan Siteler bölgesinin kuzeyinde, hatta iç içe de denilebilir. Bu mahalle, coğrafi özelliği engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Doğusunda Hüseyin Gazi Dağı ve kuzeyinde ise Yıldıztepesi bulunmaktadır. Bu yüksekliklere rağmen, arazi güneye doğru alçalmaktadır. Komşu mahalleleri ise Haclar Mahallesi, Doğantepe Mahallesi ve Ali Ersoy Mahallesi'dir.

 

              Okul  Çevresinin Sosyal, Kültürel ve Ekonomik Durumu :

            Ulubey mahallesi halkının % 90 'ı Siteler içerisindeki mobilya atölyelerinde çalışmaktadır. Bu grubun % 80'i kalfa ve çırak pozisyonunda işçi olarak, % 10' u işveren durumunda, geriye kalan küçük dilim ise memur, esnaf - tüccar ile değişik meslek gruplarını paylaşmaktadır. Bir gecekondu semti olan Ulubey Mahallesi'nde eğitim kurumu olarak bir ilköğretim okulu ( Uluğbey İlköğretim Okulu Müdürlüğü )  ile bir lise ( Uluğbey Lisesi Müdürlüğü ) bulunmaktadır.        

 

 

ULUĞBEY İLKÖĞRETİM OKULU MÜDÜRLÜĞÜ İLE İLGİLİ BİLGİLER :

        1962 yılında mahalle halkı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortaklaşa çabasıyla "baraka" konumunda Ulubey İlkokulu adıyla eğitim ve öğretime başlamıştır.  Fakat mahallenin büyümesi ve gecekondulaşmanın gelişmesi karşısında bu toplam 3 derslik "baraka" konuundaki eğitim kurumu ihtyaçları kaşılayama- dığından, 1967 yılında toplam 9 derslikli bir bina daha inşa edilmiştir ( eski bina ).  Ancak bu binanın da zamanla yetersiz kalması nedeniyle 1991 yılında iki katlı toplam 18 derslikli yeni, modern ve büyük bir okul binasının ( yeni bina ) daha yapıl- masıyla okulumuz ismi "Uluğbey İlköğretim Okulu" olarak değişmiştir.

        Okulumuz toplam 7500 metrekare alan üzerine kurulmuştur. Temel eğitim ve öğretim yeni binamızda I. Kademe olarak, eski binamızda ise II. kademe olarak ikili eğitim sistemiyle sürdürülmektedir. I. Kademe binamızda toplam 30 şube ( 6 tane 1. sınıf,  6 tane 2. sınıf, 6 tane 3. sınıf, 6 tane 4. sınıf ve 6 tane 5. sınıf ),  II. kademe binamızda ise toplam 14 şube ( 5 tane 6. sınıf, 5 tane 7. sınıf ve  4 tane 8. sınıf  ) bulunmaktadır. Ayrıca; iki iş eğitim atölyesi, iki rehberlik servisi odası, iki öğretmenler odası, bir fen bilgisi laboratuvar, bir kütüphane, bir spor malzeme odası ile bir bilgisayar laboratuvarı, bir anasınıfı, bir müdür odası ile üç müdür yardımcısı odası  bulunmaktadır.  Ancak; okulumuz öğretmen ve öğrencilerinin sıkıntı çektiği konu, okulda bir spor salonu, resim dersi atölyesi ile seçmeli dersimiz bilgisayar için yetersiz kalan bilgisayar sayısının yetersiz kalmasıdır. Okulumuzda spor salonu ve bu işlevi yerine getirecek uygun kapalı mekan bulunma- dığından, bu tür sosyal faaliyetler ne yazık ki yaz - kış yetersiz olan okul bahçesinde yerine getirilmeye çalışılıyor. Oysa zaten kullanılamaz durumda olan "baraka" binanın yıkılarak yerine spor salonlu ve diğer sosyal faaliyetlerin yerine getirilmesi için gerekli olan atölye - işlik gibi dershaneli yeni bir bina yapılması uygun olacağı düşünülmektedir. Diğer taraftan; mahallede çocuk parkı ve bahçesi gibi dinleme ve oyun alanları olmadığından ve okulumuz bahçesi , çevrenin en düz alanını oluşturduğundan,  mahalle çocukları okul sahası içerisinde oyun oynamak zorunda kalıyorlar. 

         İkili eğitim yapan okulumuzda, 2000 / 2001 eğitim ve öğretim yılı içerisinde toplam 1828 kayıtlı öğrenci eğitim ve öğretim görmektedir. Okulumuzda boş geçen derslerin olmaması için çaba sarf eden okul idaresi, başta Türkçe, İngilizce ve seçmeli dersimiz olan bilgisayar için branş öğretmeni sıkıntısı çekmektedir.  Uluğbey İlköğretim Okulu'nda 1 müdür, 1 müdür başyardımcısı, 3 müdür yardımcısı, 22 branş öğretmeni, 30 sınıf öğretmeni, 2 anasınıfı öğretmeni, 1 memur ve 3 hizmetli ile eğitim ve öğretim görevlerinin yerine getirmeye çalışmaktadırlar. 

 

GERİ